450(H) x 250(W) x 750(D)mm
Original price was: £299.99.£290.99Current price is: £290.99. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Whether you’re making lasagna, spring rolls or vegetable terrines, the Louis Tellier vegetable slicer is exactly what you need. Thanks to its ultra-sharp blade, the unit is able to slice through fruit and veg with ease – allowing you to create evenly sliced sheets. Four suction cups prevent the vegetable slicer from moving, while the easy-clean and durable design ensures long-lasting use in even the busiest of kitchens.
- Ultra-sharp blade cuts through fruit or veg with ease
- Perfect for lasagna, sprig rolls, terrine, millefeuille and more
- Suction cups prevent the unit from moving during use
- Stainless steel provides excellent durability
- Maximum width of fruit or vegetable : 11cm – Ø17cm
Additional information
| Dimensions | 200(H) x 200(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.455kg |
| Brand | Tellier |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Peelers, Graters & Garnishing |
| Product Group Category | Spiralisers, Mandolines & Chip |
| Barcode | 3700265023758 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 250 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 200 |
| Product Group | Peelers |
| Width (mm) | 200 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.87 kg |
Documents


