320(H) x 60(W) x 110(D)mm
Original price was: £204.99.£198.84Current price is: £198.84. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Make prep easier with the Louis Tellier reversible mandoline. With four interchangeable blades included, you can create smooth or embossed slices, straw potatoes, French fries and julienne cuts with ease. As the unit is made from stainless steel, it’s highly durable and easy to clean. This allows you to maintain excellent hygiene and ensures long-lasting use in demanding environments. Additionally, the non-slip handle keeps hands away from the ultra-sharp blades whilst gripping fruit or veg for consistent cuts.
- Stainless steel provides excellent durability
- Adjustable slices and waffle thickness for ultimate flexibility
- Reversible
- Smooth or embossed slices, straw potatoes, French fries and julienne
- Non-slip stand prevents the unit from moving during use
- Pusher keeps hands away from the ultra-sharp blades
Additional information
| Dimensions | 385(H) x 115(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.41kg |
| Brand | Tellier |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Peelers, Graters & Garnishing |
| Product Group Category | Spiralisers, Mandolines & Chip |
| Barcode | 3700265020511 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 40 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 385 |
| Product Group | Mandolines and Veg Cutters |
| Width (mm) | 115 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.69 kg |
Documents






