Luminarc Cottage Grey Dessert Plates 190mm (24 Pack)
190(Ø)mm | 7 1/4″. Pack Quantity: 24
Original price was: £65.99.£64.01Current price is: £64.01. ex VAT
Only £2.67 per unit
Availability: 3-5 days
Description
Add a modern rustic touch to your dining service with these granite dessert plates from Luminarc’s Cottage collection. Featuring a subtle embossed design, the 190mm plates evoke a cosy, family-home feel, making them perfect for any occasion, especially casual dining. Crafted from tempered glass, these Cottage dessert plates are highly resistant to chipping and are both dishwasher and microwave safe.
- Light catching design
- Perfectly sized for casual dining
- Highly resistant to chipping
- Microwave and dishwasher safe
Additional information
| Pack Size Qty | 24 |
|---|---|
| Dimensions | 18(H) x 190(W)mm |
| Material | Opal |
| Product Weight | 250g |
| Brand | Luminarc |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Plates |
| Section | Dessert Plates |
| Barcode (EAN) | 10883314945239 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Diameter | 190 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 18 |
| Product Tags | 7 inch plate, 7 inch plates, seven inch plate, 7" plate, seven inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 190 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |



