Home / Shop / Uncategorised / PME Classic Heart Shape Cutter (6 Pack)
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
SKU: HZ045
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Heart. Set of 6
£9.69 Original price was: £9.69.£9.21Current price is: £9.21. ex VAT
Only £1.54 per unit
We are £0.48 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 20/05/26
In stock
Description
Whether its cookies, sugar paste, cakes or dough, the PME classic heart shape cutters are a fantastic way to shape foods with precision. Made from durable and hard wearing ABS thermoplastic, the PME classic cutters are easy to use and clean. Sold in a pack of 6 various sizes.
- Great for making cookies, fancy plaques and simple yet effective shapes for cakes
- Durable ABS thermoplastic construction – easy to use and clean
- Small: 31mm. Medium: 45mm. Large: 64mm. XL: 81. XXL: 95 mm. XXXL: 108mm
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 201(H) x 15(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | PNH2 |
| Product Weight | 32g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode (EAN) | 5060281180148 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 152 |
| Height (mm) | 201 |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 15 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.05 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.


