Home / Shop / Uncategorised / PME Classic Round Cutter (6 Pack)
SKU: HZ046 Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Round. Set of 6
£9.59 Original price was: £9.59.£8.16Current price is: £8.16. ex VAT
Only £1.36 per unit
Availability: Discontinued
We are £0.43 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
Out of stock
Description
Whether its cookies, sugar paste, cakes or dough, the PME classic round shape cutters are a fantastic way to shape foods with precision. Made from durable and hard wearing ABS thermoplastic, the PME classic cutters are easy to use and clean. Sold in a pack of 6 various sizes.
- Great for making cookies, fancy plaques and simple yet effective shapes for cakes
- Durable ABS thermoplastic construction – easy to use and clean
- Small: 46mm. Medium: 62mm. Large: 78mm. XL: 94. XXL: 110 mm. XXXL: 126mm
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 201(H) x 15(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | PNR5 |
| Product Weight | 41g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode (EAN) | 5060281180179 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 152 |
| Height (mm) | 201 |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 15 mm |
| Weight | 0.05 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Unisex Chef T-Shirt White
Stedman£12.79Original price was: £12.79.£12.15Current price is: £12.15. ex VAT -
-
-
Unisex Chef T-Shirt Black
Stedman£11.69Original price was: £11.69.£11.11Current price is: £11.11. ex VAT



