Home / Shop / Uncategorised / PME Floral Daisy Plunger Cutter Marguerite (4 Pack)
SKU: HZ048
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Pack of 4 – size Mini/S/M/L
£9.19 Original price was: £9.19.£8.73Current price is: £8.73. ex VAT
Only £2.19 per unit
Availability: 05/06/2026
We are £0.46 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Description
This set of PME floral daisy marguerite plunger cutters is ideal for use with a wide range of edible and non-edible materials including: sugar paste (rolled fondant), petal paste (gum paste), marzipan, craft clays and much more. Sold in a pack of 4 different sizes – 13mm, 20mm, 27mm and 35mm. Please note: tools used with food products should be kept separate from those used with non-food materials e.g. craft clay.
- Set of 4 – Mini/S/M/L
Additional information
| Pack Size Qty | 4 |
|---|---|
| Dimensions | 260(H) x 90(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | DA634 |
| Product Weight | 26g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode (EAN) | 5060047068895 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 50 |
| Height (mm) | 260 |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 90 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.03 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Unisex Chef T-Shirt White
Stedman£12.79Original price was: £12.79.£12.15Current price is: £12.15. ex VAT -
-
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 3/4″
Connect2gas£110.57 – £140.64Price range: £110.57 through £140.64 ex VAT -
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 1/2″
Connect2gas£80.50 – £106.69Price range: £80.50 through £106.69 ex VAT






