Home / Shop / Uncategorised / PME Foliage Veined Rose Leaf Plunger Cutter (3 Pack)
SKU: HZ049
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Veined Rose Leaf. Set of 3
£9.19 Original price was: £9.19.£8.73Current price is: £8.73. ex VAT
Only £2.91 per unit
Availability: 31/05/2026
We are £0.46 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Description
The PME veined rose leaf plunger cutters are ideal for use with a wide range of edible and non-edible materials including: sugar paste (rolled fondant), petal paste (gum paste), marzipan, craft clays and much more. Sold in a pack of 3 different sizes – 25mm, 30mm and 30mm. Please note: tools used with food products should be kept separate from those used with non-food materials e.g. craft clay.
- Set of 3 – S/M/L
Additional information
| Pack Size Qty | 3 |
|---|---|
| Dimensions | 215(H) x 91(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | RL530 |
| Product Weight | 23g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode (EAN) | 5060047065306 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 55 |
| Height (mm) | 215 |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 91 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.04 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve White
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT -
-
Brook Taverner Anna Women’s Black Long Sleeve Polo
Brook Taverner£37.99Original price was: £37.99.£36.09Current price is: £36.09. ex VAT -
Brook Taverner Mens Long Leg Mars Black Waiting Trousers
Brook Taverner£29.99Original price was: £29.99.£28.49Current price is: £28.49. ex VAT





