Home / Shop / Uncategorised / PME Medium Rolling Out Board
SKU: HZ075
Category: New in
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
300x250x8mm
£26.49 Original price was: £26.49.£25.17Current price is: £25.17. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
We are £1.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/03/26
Out of stock
Description
The PME medium rolling out board is ideal for creating delicate cake decorations. The board is easy to use and provides the perfect base for rolling smaller items. To avoid scratching avoid using craft knives with board. To clean use warm soapy water and dry down with paper towel. Store flat.
- Perfect for rolling out sugar paste to cover cakes and for working with modelling and flower paste
Additional information
| Dimensions | 300(H) x 250(W)mm |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Supplier Reference | BK123 |
| Weight | 590g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Section Name | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Product Group Category | Bakery Chopping Boards |
| Barcode | 5060281180209 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Blue |
| Product Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 8 |
| Height (mm) | 300 |
| Product Group | Low Density Chopping Boards |
| Width (mm) | 250 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.60 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.


