Home / Shop / Uncategorised / PME Party Bags with Silver Ties (25 Pack)
SKU: HZ053
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
229x102mm
£2.69 Original price was: £2.69.£2.56Current price is: £2.56. ex VAT
Only £0.11 per unit
Availability: Awaiting Stock
We are £0.13 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Out of stock
Description
What’s a party without party bags? These PME party bags are a great way to make parties special, with attractive silver ties which ensure the goodies stay safely inside. Sold in packs of 25, there’s plenty of bags to go around, as each one is 229x102mm, there’s plenty of space for all those party treats.
- Excellent for creating little bags of treats
- Includes a silver tie to jazz up the bag and keep it sealed
Additional information
| Pack Size Qty | 25 |
|---|---|
| Dimensions | 266(H) x 115(W)mm |
| Supplier Reference | PB701 |
| Product Weight | 65g |
| Brand | PME |
| Sub Category | Catering Disposables |
| Section | Kids Activity Packs |
| Barcode (EAN) | 5060281183521 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 4 |
| Height (mm) | 266 |
| Product Type | Food Bags |
| Width (mm) | 115 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.04 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Unisex Chef T-Shirt White
Stedman£12.79Original price was: £12.79.£12.15Current price is: £12.15. ex VAT -
Slipbuster Koralis Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£33.49Original price was: £33.49.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT -
Unisex Chef T-Shirt Black
Stedman£11.69Original price was: £11.69.£11.11Current price is: £11.11. ex VAT










