Home / Shop / Uncategorised / PME Round Stainless Steel Cutters (19 Pack)
SKU: HZ073
Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Round cutters. Set of 19
£20.99 Original price was: £20.99.£17.95Current price is: £17.95. ex VAT
Only £0.95 per unit
Availability: Discontinued
We are £0.94 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Out of stock
Description
The PME round stainless steel cutters are a must-have in your bakeware cupboard. Perfect for cutting round shapes in dough, marzipan and icing, this pack of 19 cutters has allows you to shape circles of many different sizes. Strong stainless steel is durable and effective, and is design to last a long time – create beautiful circles, time and time again.
- Pack of 19 sizes making this set a must-have for any baker
- For use with a range of edible and on-edible materials including: sugar paste, (rolled fondant), petal paste (gum paste), marzipan or craft clays
- Cutter sizes vary from 20mm – 175mm
Additional information
| Pack Size Qty | 19 |
|---|---|
| Dimensions | 41(H) x 195(W)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | RC19 |
| Product Weight | 413g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode (EAN) | 5060543483390 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 195 |
| Height (mm) | 41 |
| Product Type | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 195 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.42 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Southside NY Queens Womens Denim Lightweight Chef Shirt
Southside£9.40 – £11.11Price range: £9.40 through £11.11 ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Long Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£14.09Original price was: £14.09.£13.39Current price is: £13.39. ex VAT -
Slipbuster Koralis Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£33.49Original price was: £33.49.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT






