250W. Cable Length: 1800mm
Original price was: £272.99.£229.88Current price is: £229.88. ex VAT
Availability: Call for delivery
Description
This stainless steel heat lamp from Pujadas is specially to keep food warm in buffets and restaurants. Thanks to it’s top-mounted design, the heat lamp can be fitted to ceilings, cupboards tops or underneath gantries. This gives you excellent flexibility when it comes to keeping food warm and ready to serve. Additionally, the retractable functionality allows you to adjust the lamp to be closer or further away from the food that you’re warming.
- Stylish design looks great in any front of house
- Ideal for mounting to your ceiling or underneath a gantry
- Adjust to your desired temperature by raising or lowering lamp
- Cable with rise and fall mechanism up to 1800mm
- On / off switch for easy control
- Bulb not included – see accessories tab for compatible bulbs (FU891 & FU892)
Additional information
| Dimensions | 1800(H) x 160(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.6kg |
| Brand | Pujadas |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Heat Lamps |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 160 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1800 |
| Product Type | Heat Lamps |
| Wattage | 250 |
| Width (mm) | 160 mm |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | callfordelivery |

