280W.Dispenses up to 80Ltr/hr
Original price was: £1,837.99.£1,552.35Current price is: £1,552.35. ex VAT
Availability: 3-5 days
We are £23.64 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
Description
Refrigerated drinking fountain, double cup filler.
- Sealed water circuit to prevent bacteria
- Supplies chilled water between +8 / +10°c
- Single phase
- Fitted with triple action filter against lime scale, chlorine, sediment
- Fitted with double push button cup filler
- 80Ltr per hour capacity
Additional information
| Capacity | 80Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1420(H) x 400(W) x 440(D)mm |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 67kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Beverage Machines |
| Section Name | Water Dispensers |
| Product Group Category | Free Standing Water Dispensers |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 440 |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1420 |
| Capacity (ml) | 80 |
| Taps | 2 |
| Product Group | Free Standing Water Dispensers |
| Width (mm) | 400 |
| Operating Temperature Range | 8 °C to 10 °C |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
