530(L) x 325(W) x 20(H)mm | 1/1 GN. Aluminium.
Original price was: £92.99.£90.20Current price is: £90.20. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Looking for a universal oven tray that can cook a wide variety of food? Then the Schneider gastro tray is exactly what you need. Made from aluminium and featuring a special TYNECK coating, the tray is highly durable and non-stick. This means that you can prepare perfectly shaped and professional-looking fried eggs, omelettes, tortillas, hamburgers or other delicacies with ease. And thanks to its 1/1 GN sizing, the Schneider tray can fit in most commercial ovens, storage units and fridges or freezers.
- Aluminium provides long-lasting use
- TYNECK coating prevents sticking
- Each slot has a diameter of 120mm
- 1/1 GN sizing fits most kitchen appliances
Additional information
| Dimensions | 25(H) x 530(W)mm |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Product Weight | 1.65kg |
| Brand | Schneider |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Baking Trays, Sheets and Pans |
| Section | Baking Trays and Sheets |
| Barcode (EAN) | 4028574328357 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Product Depth | 325 |
| Height (mm) | 25 |
| Non Stick | No |
| Product Type | Baking Trays |
| Width (mm) | 530 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.65 kg |




