200W. Plate area: 455x310mm
Original price was: £241.99.£161.98Current price is: £161.98. ex VAT
Availability: 3-5 days
Description
The Sirman IH BM countertop induction buffet plate is an energy efficient solution for keeping food warm. Whether it’s installed as part of a self-service buffet, or used as a food warmer in your kitchen, the IH BM ensures reliable warming and reduced running costs.
Stylish and reliable, the food warmer is both easy to use and clean, and features a water resistant design – perfect for those accidental spills. The generous 455x310mm surface area gives you plenty of space for trays, whilst the precise controls ensure you can easily set the perfect temperature for the food you are serving.
- Bain marie alternative for maintaining the temperature of trays and casserole dishes
- High visibility LED display
- Practical IP67 touch control display
- Double control of temperature and power display
- Easy to use and clean
- Energy efficient as there is no need to heat the unit up
- Working surface area 455x310mm
Additional information
| Dimensions | 61(H) x 460(W)mm |
|---|---|
| Material | Tempered Glass |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 5.3kg |
| Brand | Sirman |
| Section Name | Servery & Display Machines |
| Product Group Category | Hot plates |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 332 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 61 |
| Product Group | Hot Plates |
| Wattage | 200 |
| Width (mm) | 460 mm |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents

