ThermaStick Water Resistant White Thermometer
ThermaStick Water Resistant White Thermometer
Original price was: £19.49.£18.52Current price is: £18.52. ex VAT
Availability: 22/05/2026
Description
The ThermaStick Pocket Thermometer is a handy, pocket-sized, waterproof IP66 thermometer that incorporates a Ø2.5 x 115 mm stainless steel penetration probe with a reduced fast response Ø1.6 mm tip. An ideal economical solution for numerous temperature measurement applications. The ThermaStick thermometer measures temperature over the range of -49.9 to 299.9 °C with a resolution of 0.1 °C/°F and features two easy to use push buttons, on/off and max/min. The ThermaStick is powered by a single lithium coin cell battery that gives a minimum of 5000 hours use. The unit will power off automatically after ten minutes, maximising battery life.
- Reduced Tip for faster response
- Large easy to read LCD
- Max/Min memory function
- Waterproof to IP66/67
- Biomaster antimicrobial protection
Additional information
| Dimensions | 188(H) x 46(W) x 15(D)mm |
|---|---|
| Material | ABS Plastic/ Glass/ Stainless Steel |
| Temperature Range | -49.9°C to 299.9°C |
| Thermal Tolerance | 0.1°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 28g |
| Brand | ETI |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Thermometers |
| Product Group Category | Cooking & Food Thermometers |
| Barcode | 5024368186096 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 15 |
| Product Diameter | 2.5 |
| Dishwasher Safe | No |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 188 |
| Product Tags | CP284 |
| Product Group | Thermometers |
| Width (mm) | 46 |
| Operating Temperature Range | -49.9 °C to 299.9 °C |
| Weight | 0.05 kg |