20,000 Ltr capacity. 13amp supply needed.
Original price was: £2,194.99.£2,162.07Current price is: £2,162.07. ex VAT
Availability: 2-3 weeks
Description
When you’re cooking with steam, it’s vitally important to use the best quality water possible. As untreated water can contain many undesired compounds such as calcium, magnesium, lead and copper, not only can this negatively affect the taste and aroma of food, it can also lead to long-term damage to your valuable kitchen appliances.
The UNOX.PURE-RO Water Filter is the ideal solution for treatment to remove all impurities from the water with up to 20,000 litre capacity. This helps to drastically improve the quality of both your water and your food, as well as extend the operational lifespan of your steam ovens. Fixings included, 13 amp supply required.
- Includes all connections and test kit
- Strong stainless steel design with feet for easy positioning
- High capacity with reliable reduction of all impurities from the water
- Needs to connect on 13 amp power and with water waste, fixings and plug included
Additional information
| Dimensions | 445(H) x 230(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 17.5kg |
| Brand | Unox |
| Category | Spares and Accessories |
| Product Group | Unox Spare Parts |
| Product Type | Spares & Accessories |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 540 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 445 |
| Product Group | Water Filters |
| Wattage | 230 |
| Width (mm) | 230 mm |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 4-5 weeks |

