2016.00
Original price was: £159.99.£155.19Current price is: £155.19. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The Viper mandolin from De Buyer is the perfect solution for accurate, fast slicing of all types of fruits and vegetables.
With its sturdy frame and integrated V-Shape adjustable blade, the De Buyer Viper provides flexibility, allowing you to cube, slice, julienne and diamond-cut foods smoothly and to your required thickness. For safety, the mandolin includes a pusher/slider which also promotes user comfort during use. And once you’re all done, the whole unit is easy to fold away for simple storage.
- V-Blade for easy slicing
- Compact and easy to store
- Adjustable from 1-8mm
- Comes with 2 julienne plates (4mm & 10mm)
- Ergonomic pusher/slider for comfortable use
- Cubes, diamonds, slices, juliennes
Additional information
| Dimensions | 150(H) x 185(W)mm |
|---|---|
| Material | Plastic & Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.36kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Peelers, Graters & Garnishing |
| Product Group Category | Spiralisers, Mandolines & Chip |
| Barcode | 3011242016008 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black & Grey |
| Product Depth | 440 |
| Dishwasher Safe | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 150 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Group | Mandolines and Veg Cutters |
| Width (mm) | 185 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.40 kg |

















