Home / Shop / Uncategorised / PME Geometric MultiCutter Brick (3 Pack)
SKU: HZ052 Tags: Cake mixing, Category required, Food colouring, Need description optimisation, PME, PME baking ingredients, PME cake decorating supplies
Set of 3
£9.19 Original price was: £9.19.£8.73Current price is: £8.73. ex VAT
Only £2.91 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.46 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
The PME geometric multicutter brick lets you put down that ruler and craft knife to save yourself the hassle.
Simply roll out your edible medium and press. The sharp cut makes it easy – your shapes will come out flawlessly each time. Each cutter makes 20 tiles at a time, much faster than doing it by hand. As the cutters are measured and made, you know they will all be of equal sizes and fit into each other. These cutters have been designed and tested by the PME product engineers, so you know they are coming recommended by bakers like yourself.
- 3 different sizes – small (0.75″), medium (1″) and large (1.25″)
- Perfect for quick and effective cutting of sugar paste, gum paste or flower modelling paste
Additional information
| Pack Size Qty | 3 |
|---|---|
| Dimensions | 230(H) x 100(W)mm |
| Material | ABS |
| Supplier Reference | GMC174 |
| Product Weight | 70g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Cookie Cutter & Lattice Roller |
| Barcode (EAN) | 5060543480870 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 44 |
| Height (mm) | 230 |
| Microwave Safe | No |
| Product Type | Pastry Cutters |
| Width (mm) | 100 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.09 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Brook Taverner Anna Women’s Black Long Sleeve Polo
Brook Taverner£37.99Original price was: £37.99.£36.09Current price is: £36.09. ex VAT -
-
Southside NY Queens Womens Denim Lightweight Chef Shirt
Southside£9.40 – £11.11Price range: £9.40 through £11.11 ex VAT -
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 1/2″
Connect2gas£80.50 – £106.69Price range: £80.50 through £106.69 ex VAT






