Stainless steel exterior and aluminium interior
Original price was: £6,362.99.£5,471.67Current price is: £5,471.67. ex VAT
Availability: 2-3 weeks
We are £83.32 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
Description
The ideal solution for producing perfect dough, every time. Our retarders have been built to control the correct level of humidity, which is crucial in preventing skinning of the dough.
- Foodsafe, easy-clean stainless steel exterior and aluminium interior
- CoolSmart controller
- Heavy duty, non-marking swivel castors with brakes
- Designed and engineered to operate efficiently up to a 43°C ambient, this exceeds Climate Class 5
- Visual hi-lo temp alarm
- Self closing, barrel locked door
- Precision injected, high density 75mm polyurethane insulation, providing excellent thermal efficiency and low GWP (Global Warming Potential) and zero ODP (Ozone Depletion Potential)
- Top mounted removable refrigeration system
- Defrost water is vaporised using recycled heat from compressor
Additional information
| Capacity | 1680 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 2140(H) x 1400(W) x 941(D)mm |
| Internal Dimensions | 1550(H) x 1250(W) x 800(D)mm |
| Material | Stainless Steel & Aluminium |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Temperature Range | -5°C to +3°C |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 200kg |
| Brand | Williams |
| Main Category | Fridges |
| Sub Category | Upright Fridges |
| Section | Williams Upright Fridges |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Cooling Type | Air |
| Product Depth | 941 |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 2140 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Seats | 40 |
| Capacity (ml) | 1680 |
| Range Name | Crystal |
| Product Type | Upright Fridges |
| Width (mm) | 1400 |
| Operating Temperature Range | -5 °C to +3 °C |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 4-5 weeks |
About Williams
Award-winning and market-leading, Williams Refrigeration has built a global reputation for quality products that always deliver on performance and value. Their commitment is first and foremost with their customers, always looking to meet the demands of ever-changing food safety legislation and energy-efficiency, along with exemplary support and innovative design. Their focus has led to some of the biggest companies in the world becoming (and staying) customers, due to a 'right first time' attitude to manufacturing and a relentless drive for continuous improvement.
