Pack Quantity: 6
Original price was: £25.49.£24.22Current price is: £24.22. ex VAT
Only £4.04 per unit
Availability: 3-5 days
We are £1.27 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
In stock
Description
The popular Hayworth range is achingly glamorous, the vertical optic enhances this cocktail collection, giving the pieces stunning presence. Ready for a close up at any bar.
- A comprehensive suite, perfect for a variety of Cocktails
- Handmade
- Optic design
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Capacity | 10½oz / 300ml |
| Dimensions | 160(H)mm |
| Material | Glass |
| Product Weight | 166.66666666666666g |
| Brand | Utopia |
| Main Category | Glassware |
| Sub Category | Champagne Glasses |
| Section | Olympia Champagne Glasses |
| Barcode (EAN) | 5060020534362 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 59 |
| Finish Type | None |
| Height (mm) | 160 |
| Microwave Safe | No |
| Capacity (ml) | 0.3 |
| Range Name | Hayworth |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Cocktail Glasses |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |
| Weight | 1.01 kg |
About Utopia
Utopia Tableware is a leading supplier to the Hospitality and Branded Glassware Industry.
Their extensive product ranges include Tableware, Cutlery, Glassware, Plastic Drinkware, Barware and Food service equipment.
Utopia strive to ensure they offer the most comprehensive and competitive collection with on trend style and creativity at the forefront.
Volume Size Guide
| UK oz | US fl oz | Ml | Pints |
| 1 | 1.0 | 28.41 | 0.05 |
| 2 | 1.9 | 58.83 | 0.10 |
| 3 | 2.9 | 85.24 | 0.15 |
| 4 | 3.8 | 113.65 | 0.20 |
| 5 | 4.8 | 142.07 | 0.25 |
| 6 | 5.8 | 170.48 | 0.30 |
| 7 | 6.7 | 198.89 | 0.35 |
| 8 | 7.7 | 227.30 | 0.40 |
| 9 | 8.7 | 255.72 | 0.45 |
| 10 | 9.6 | 284.13 | 0.50 |
| 11 | 10.57 | 312.54 | 0.55 |
| 12 | 11.53 | 340.96 | 0.6 |
| 13 | 12.49 | 369.37 | 0.65 |
| 14 | 13.45 | 397.78 | 0.7 |
| 15 | 14.41 | 426.2 | 0.75 |
| 16 | 15.37 | 454.61 | 0.8 |
| 17 | 16.33 | 483.02 | 0.85 |
| 18 | 17.29 | 511.44 | 0.9 |
| 19 | 18.25 | 539.85 | 0.95 |
| 20 | 19.22 | 568.26 | 1 |
| 30 | 28.82 | 852.39 | 1.5 |
| 40 | 38.43 | 1136.5 | 2 |
| 50 | 48.03 | 1420.7 | 2.5 |
| 60 | 57.65 | 1704.8 | 3 |
| 70 | 67.25 | 1988.9 | 3.5 |
| 80 | 76.86 | 2273 | 4 |
| 90 | 86.47 | 2557.2 | 4.5 |
| 100 | 96.08 | 2841.3 | 5 |
| 110 | 105.68 | 3125.4 | 5.5 |
| 120 | 115.29 | 3409.6 | 6.00 |


