8.5Ltr
Original price was: £57.09.£55.38Current price is: £55.38. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Utopia’s Creative Bar collection continues to evolve with innovative and directional pieces, new materials, textures and colours that combine to make this our most exciting and versatile offering of all. Any cocktail menu can be given a real identity with distinct, original and inventive serves. The presence of cocktails is growing and more venues than ever before now boast a cocktail offering. Bars, pubs, restaurants and hotels are constantly being challenged to produce new and exciting drink recipes and ways to present these. Add texture, colour and striking shapes and materials to your repertoire to instantly liven up any menu.
- Great for serving a variety of drinks
- From specialist tableware brand Utopia
- Large capacity limits refills
- Classic and vintage style
- Dishwasher safe
Additional information
| Capacity | 299¼oz / 8500ml |
|---|---|
| Dimensions | 365(H) x 211(Ø)mm |
| Material | Glass |
| Product Weight | 2.98kg |
| Brand | Utopia |
| Sub Category | Beverage Service |
| Section | Drink Dispensers |
| Barcode (EAN) | 5060020672262 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Diameter | 211 |
| Glass Capacity (Ounces) | 8.5 |
| Height (mm) | 365 |
| Product Tags | water dispenser |
| Capacity (ml) | 8.5 |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Cold Drink Dispensers |
| Delivery To Ireland | 4-5 weeks |
| Weight | 3.25 kg |

