260W. Seal width: up to 300mm
Original price was: £154.99.£93.11Current price is: £93.11. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The Buffalo bag sealer is a fast and effective solution for quickly sealing embossed or flat vacuum pack bags. Able to seal bags measuring up to 300mm wide, the Buffalo sealer uses a powerful and sturdy 260W sealing bar to leave a clear, complete seal across the whole bag width, so there’s no chance of bags leaking from the seal. The built-in timer ensures you can adjust the sealing time according to the bags used, helping to achieve perfectly consistent sealing every time.
For compatible vacuum pack bags, please see the accessories tab below.
Please note: sealing function only – does not remove air from vacuum bags.
- Powerful element for rapid, complete sealing
- Heavyweight design for stability
- Adjustable seal time for bags with different thicknesses
- Strong and durable metal housing
- Easy to clean and maintain
Additional information
| Dimensions | 235(H) x 430(W) x 85(D)mm |
|---|---|
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 2.85kg |
| Brand | Buffalo |
| Category | Food Prep Machines |
| Section | Vacuum Packing Machines |
| Barcode (EAN) | 5050984376108 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 85 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Power | Plug |
| Product Type | Vacuum Pack Machines |
| Weight | 3.32 kg |
Documents





