Without Disc. 1.1kW
£1,699.99 ex VAT
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
Two speeds food slicer up to 640 trm. Allows to slice, grate, make julienne, macedoine and French fries in one tool. Unique design 100% hygienic, all parts in contact with food are easily removable and dishwashable.
- Versatile: up to 28 applications
- Easy cleaning
- Powerful
- Great manoeuvrability
- Easy placement of the receptacle and accessories
- Increased productivity: largest discs of the market (225mm)
- Quiet: 50db only
- Quick to dismantle
- Large hopper
- Hygienic discs in stainless steel
- Easy to clean: all parts in contact with food dishwashable
- Robust: high technology materials
Additional information
| Dimensions | 625(H) x 530(W) x 858(D)mm |
|---|---|
| Power Type | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 32kg |
| Brand | Dynamic |
| Section Name | Food Prep Machines |
| Product Group Category | Veg Prep Machines |
| Barcode | 3760071069333 |
| Website Clearance Category | Food Prep Machines |
| Product Main Colour | Orange |
| Product Secondary Colour | Orange |
| Product Depth | 858 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 625 |
| Product Group | Veg Prep Machines |
| Wattage | 1100 |
| Width (mm) | 530 |
| Plug Fitted | Yes |
| Weight | 27.00 kg |
About Dynamic
Founded in 1964, Dynamic produce professional and heavy duty blenders, whisks, salad spinners and vegetable cutters designed for use in the catering industry. Dynamic offers a huge range of products, from junior single-speed cordless blenders and whisks to the powerful and heavy duty variable speed stick.