Availability: 3-5 days
210(Ø)mm/8 1/4″. Pack Quantity: 12
Original price was: £460.99.£419.03Current price is: £419.03. ex VAT
Only £34.92 per unit
We are £12.96 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
Description
Inspired by the natural beauty of the English countryside, the Reed collection from William Edwards features hand-painted illustrations of iconic English birdlife, including the Kingfisher, Reed Bunting and Lapwing. Designed and manufactured from bone china, these Reed coupe plates are extremely durable with a scratch-resistant glaze.
- Features hand-painted illustrations of iconic English birdlife
- Provides a high level of chip resistance
- Finished in a scratch-resistant glaze
- Dishwasher safe for easy cleaning
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 0.27(H) x 210(W)mm |
| Product Weight | 4.63kg |
| Brand | Steelite |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | William Edwards Fine Bone Chin |
| Section | Reed |
| Barcode (EAN) | 5018461667811 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Patterned |
| Product Depth | 0.26 |
| Product Diameter | 0.24 |
| Finish Type | None |
| Height (mm) | 0.27 |
| Product Tags | 8 inch plate, 8 inch plates, eight inch plate, 8" plate, eight inch plates |
| Range Name | Reed |
| Shape | Round |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 0.24 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |

