Availability: 3-5 days
210(Ø)mm/8 1/4″. Pack Quantity: 12
Original price was: £354.99.£322.03Current price is: £322.03. ex VAT
Only £26.84 per unit
We are £9.96 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Hand-decorated in Stoke-on-Trent, these coupe plates are part of William Edwards ever-popular Sultan’s Garden collection. They feature deep blue patterns of exotic wildlife and paradisical gardens and are crafted from white bone china.
- Brings a distinctive touch of exotic style to your table settings
- Provides a high level of chip resistance
- Finished in a scratch-resistant glaze
- Dishwasher safe for easy cleaning
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 0.25(H) x 210(W)mm |
| Product Weight | 4.2kg |
| Brand | Steelite |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | William Edwards Fine Bone Chin |
| Section | Sultans Garden |
| Barcode (EAN) | 5018461727324 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Patterned |
| Product Depth | 0.24 |
| Product Diameter | 0.16 |
| Finish Type | None |
| Height (mm) | 0.25 |
| Product Tags | 8 inch plate, 8 inch plates, eight inch plate, 8" plate, eight inch plates |
| Range Name | Sultan's Garden |
| Shape | Round |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 0.16 mm |
| Delivery To Ireland | 10-12 weeks |

