250W. Cord length: 280-1520mm
Original price was: £110.99.£68.86Current price is: £68.86. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Highly stylish and attractive, the Buffalo retractable heat shade is the perfect solution if you need a reliable hot holding solution for your front of house or pass. Finished in an eye-catching copper colour, the heat shade can easily be adjusted to sit at the perfect height to keep food warm under its gentle heat bulbs. Easy to use, clean and maintain. Heat bulbs sold separately.
- Requires installation – this product is hardwired
- For food warming. Not suitable as household or commercial lighting
- 280mm to 1520mm cord length
- Uses 250W heat lamp bulbs (sold separately)
- On/off switch saves energy and bulb life when not in use
- IP20 rated protection – suitable for indoor areas
Additional information
| Dimensions | 310(H)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 1.68kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Heat Lamps |
| Barcode (EAN) | 5050984572012 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Gold |
| Secondary Colour | Pale Gold |
| Product Diameter | 272 |
| Height (mm) | 310 |
| Product Type | Heat Lamps |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| User manual | user_manual_shades.pdf |
| Weight | 1.68 kg |
