Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Height 670mm 250W
Original price was: £282.99.£195.93Current price is: £195.93. ex VAT
We are £6.06 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 27/05/26
In stock
Description
The Buffalo carving station ensures that your food is attractivly presented whilst holding the food at the perfect temperature
- Attractive polished stainless steel finish – perfect for front of house
- Stylish heating without need for gantry or hotplates
- Please note: does not cook food – designed for hot holding only
- Bulb sold separately (AG570)
- Easy-adjust head – focus heat and light where it needs to be
- Easy install – simply plug in
- Discreet on/off switch – save energy when not in use
Additional information
| Dimensions | 670(H) x 180(W) x 260(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 14kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Electric Food Warmers |
| Barcode (EAN) | 5050984648588 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Polished Stainless Steel |
| Product Depth | 260 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 670 |
| Product Type | Heat Lamps |
| Width (mm) | 180 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| User manual | user_manual_db455.pdf |
| Weight | 8.50 kg |




