250W
Original price was: £1,459.99.£1,201.69Current price is: £1,201.69. ex VAT
Availability: 3-4 weeks
We are £18.30 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/03/26
Description
Perfect for front of house self-service and assisted service areas, the Hatco DCS-400-1 decorative heat lamp is a stylish way to keep food warm during service. With its bright nickel plated construction, alongside its telescopic design which adjusts from 406 to 711mm, it’s easy to focus heat down onto wherever it’s needed. The lamp is easy to install and use, and is low maintenance too.
- Lightweight and portable, ideal for placing over buffet area
- Solid black base to the lamp, for sturdy installation
Additional information
| Dimensions | 1168(H) x 203(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 18kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Food Display and Gantry |
| Product Group Category | Heat Lamps |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 527 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts Only |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1168 |
| Product Group | Heat Lamps |
| Wattage | 250 |
| Width (mm) | 203 mm |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 8-10 weeks |

