250W
Original price was: £544.99.£455.89Current price is: £455.89. ex VAT
Availability: 2 days
We are £14.10 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
Description
The Hatco DL-500-CL decorative Bright Nickel restaurant heat lamp provides a fantastic combination of spot food warming and stylish front-of-house presentation.
Designed for easy operation, the lamp focuses heat down onto dishes with a powerful 250W bulb (not supplied), making it idea for brief hot holding. A simple on/off switch allows the lamp to be powered on whenever required. Simple, stylish and effective.
- Maximum Watt Bulb: 250W (Not Included)
- Heat shade diameter: 246(H) x 279mm Dia
- Lamp mounts with cord to the canopy. Overall length from 432mm (17″) to any length
Additional information
| Dimensions | 216(H) x 156(W) x 431.8(L)mm |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 2.27kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Heat Lamps |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 156 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 216 |
| Length | 431.8 |
| Product Type | Heat Lamps |
| Wattage | 250 |
| Width (mm) | 156 mm |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |
Documents
