2.05kW. Capacity: 10x 460x660mm trays
Original price was: £3,859.99.£2,856.49Current price is: £2,856.49. ex VAT
Availability: 6-8 weeks
We are £43.50 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Description
Turbofan Hot Holding cabinet for 460mm x 660mm Trays, 10 tray capacity
- 10 full size 460mm x 660mm / 18″ x 26″ capacity
- Full double skin construction reduces noise and heat loss
- Digital display temperature and timer controls
- Low velocity circulation fan system
- Dual halogen cabinet interior lamps
- Cabinet drain to condensate pan
- 4 x 65mm (Ø) castors with 2 front castors with wheel and two swivel lock castors
- Continuous door seal saves energy
- 3 hold timers for added versatility
- Compact 735mm width
- 74mm tray spacing
- 220-240V plug-in 13A cord set fitted
Additional information
| Dimensions | 1015(H) x 735(W) x 810(D)mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Power Type | Plug |
| Supplier Reference | H10D-FS |
| Temperature Range | 20°C to 90°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 88kg |
| Brand | Blue Seal |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Convection Ovens |
| Section | All Convection Ovens |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 810 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1015 |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Convection Ovens |
| Wattage | 2.05 kW |
| Width (mm) | 735 |
| Operating Temperature Range | 20 °C to 90 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 6-8 weeks |
About Blue Seal
Part of the Moffat group, Moffat-Blue Seal is one of the largest producers of commercial kitchen equipment in the world, with a global distribution network that spans 50 countries. At the heart of their success is an innovative, ever-evolving research and development department, continuously challenging themselves to create industry-leading products that are built from and for the needs of their loyal customers.
