1.3kW. Capacity: 8x 1/1 GN
Original price was: £3,599.99.£2,649.64Current price is: £2,649.64. ex VAT
Availability: 6-8 weeks
We are £40.35 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
Description
Turbofan Hot Holding cabinet for GN1/1 Trays, 8 tray capacity
- Compact under counter 810mm unit height
- Full double skin construction reduces noise and heat loss
- Digital display temperature and timer controls
- Low velocity circulation fan system
- Dual halogen cabinet interior lamps
- Cabinet drain to condensate pan
- 4 x 65mm (Ø) castors with 2 front castors with wheel and two swivel lock castors
- Continuous door seal saves energy
- 3 hold timers for added versatility
- 8 1/1GN pan capacity
- 74mm tray spacing
- 220-240V plug-in 13A cord set fitted
Additional information
| Dimensions | 810(H) x 610(W) x 680(D)mm |
|---|---|
| Material | Glass |
| Power Type | Plug |
| Supplier Reference | H8D-UC |
| Temperature Range | 20°C to 90°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 65kg |
| Brand | Blue Seal |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Convection Ovens |
| Section | All Convection Ovens |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 680 |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 810 |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Convection Ovens |
| Wattage | 1.3 kW |
| Width (mm) | 610 |
| Operating Temperature Range | 20 °C to 90 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 6-8 weeks |
About Blue Seal
Part of the Moffat group, Moffat-Blue Seal is one of the largest producers of commercial kitchen equipment in the world, with a global distribution network that spans 50 countries. At the heart of their success is an innovative, ever-evolving research and development department, continuously challenging themselves to create industry-leading products that are built from and for the needs of their loyal customers.
