Carter Hoffmann Vertical Crisp ‘N Hold Holding Cabinet VCNH2W3S - Heated Display Warmer Units & Holding Bins
1.8kW. 6 Pans.
Original price was: £3,554.99.£3,004.24Current price is: £3,004.24. ex VAT
Availability: 8-10 weeks
We are £45.75 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
Description
The Carter Hoffmann floor standing Vertical Crisp ‘N’ Hold is designed for high volume operations. These cabinets have six 1/2 size, long pans (4″ deep) to keep your fried food fresh and crispy for longer, reducing food waste. Alternatively, use these cabinets to store part-fried food items, to finish them quickly in the fryer later, during peak times.
- Dual fan heating system with electronic temperature control.
- 6 holding pans.
- Fiberglass insulation on sides and rear of cabinet for heat retention.
- Blower system with precision engineered air venting & front mounted plenums at the top and bottom of the removable casst for even air circulation throughout cabinet.
- Preheat to 82ËšC in less than 10 minutes.
Additional information
| Dimensions | 775(H) x 508(W) x 778(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 0°C to 93°C |
| Voltage | 120V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 78kg |
| Brand | Carter Hoffman |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Electric Food Warmers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 778 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 775 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Baskets | 6 |
| Product Type | Holding Units |
| Wattage | 1800W |
| Width (mm) | 508 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 93 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |


