Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
3kW. Diameter: 400mm
Original price was: £426.99.£382.17Current price is: £382.17. ex VAT
We are £11.82 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
The Krampouz standard electric crêpe maker has been designed for everyday professional usage. This appliance is perfect for creating delicious crepes and pancakes to order. Easy to use and clean.
- Cast iron griddle, machined, approved for contact with food
- Heating indicator
- Stainless steel frame
- Thermostatic control from 50° to 300°
- 1 coiled heating element by plate for even heat distribution
Additional information
| Dimensions | 160(H) x 420(W) x 420(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 400V |
| Temperature Range | 50 to 300° |
| Voltage | 220-240V |
| Product Weight | 16.4kg |
| Brand | Krampouz |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Crepe Makers |
| Barcode (EAN) | 3563880116317 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 420 |
| Product Diameter | 400 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 160 |
| Length | 420 |
| Product Type | Crepe Makers |
| Wattage | 3000 |
| Width (mm) | 420 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 19.40 kg |

