6.5kW. Diameter: 400mm
Original price was: £579.99.£349.19Current price is: £349.19. ex VAT
Availability: Discontinued
We are £10.80 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
Out of stock
Description
The Krampouz Luxury gas crêpe maker has been designed for everyday professional use in the most demanding kitchens. Powered by gas for optimum mobility and cooking control, this professional crêpe maker is perfectly suited for use in the restaurant or delicatessen.
- Cast iron griddle, machined, approved for contact with food
- Large diameter 8 branches burner
- Stainless steel frame
- Thermostatic control with safety system
- Spark ignition system built into the knob
Additional information
| Dimensions | 200(H) x 420(W) x 420(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 400V |
| Product Weight | 16.4kg |
| Brand | Krampouz |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Crepe Makers |
| Barcode (EAN) | 3563880114269 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 420 |
| Product Diameter | 400 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 200 |
| Length | 420 |
| Product Type | Crepe Makers |
| Wattage | 5500 W to 6500 W |
| Width (mm) | 420 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |

