Availability: 15/06/2026
50 minute working time between charges
£63.99 Original price was: £63.99.£62.07Current price is: £62.07. ex VAT
Description
Go cordless with the PME lightweight portable airbrush kit. Easy to use, the simple lever operating system gives you perfect control, and an easy-fill reservoir screws directly on the compressor unit – perfect for intricate cake decorating.
The high-quality portable compressor has an 11 psi output to evenly cover your cakes. The airbrush also has a gravity feed cup and is finished in a beautiful golden colour. Able to work for a full 50 minutes on a full charge, the airbrush gives you plenty of time to work with – and as it can be fully recharged in 90 minutes, you can be back decorating faster. The kit includes a 90cm USB charging cable, allowing you to charge from a socket, a laptop or even your car if you’re on the move.
- Lightweight portable design – take and use anywhere
- Gravity feed cup USB rechargeable air compressor. Includes UBS recharging lead
Additional information
| Dimensions | 57(H) x 180(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel & Plastic |
| Supplier Reference | SCT605 |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 404g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Cake Decorating |
| Section | Cake Decorating Supplies |
| Barcode (EAN) | 5060543482645 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Gold |
| Secondary Colour | Gold |
| Product Depth | 200 |
| Height (mm) | 57 |
| Product Type | Airbrush Kits |
| Width (mm) | 180 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
| Weight | 0.63 kg |
About PME
Related products
-
-
PME Straight Edge Smoother with Handle 84x169mm
PMESKU: GL233Availability: 15/06/2026£5.39Original price was: £5.39.£5.12Current price is: £5.12. ex VAT -
Sale!
3PACKVogue Icing Combs (3 Pack)
VogueSKU: GP776Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£10.09Original price was: £10.09.£2.56Current price is: £2.56. ex VAT -
Nescafe Gold Blend Coffee
NescafeSKU: GC599Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£47.49Original price was: £47.49.£45.12Current price is: £45.12. ex VAT
















