Zanolli Citizen 9 Electric Pizza Oven ACIT9MC - Pizza Ovens
Availability: 2-3 days
11.2kW
Original price was: £4,059.99.£3,481.97Current price is: £3,481.97. ex VAT
We are £53.02 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Zanolli’s range of high quality, heavy duty electric pizza ovens.
- Full stainless steel construction
- Viewing window and internal light
- Spring loaded doors for soft opening and closing
- Full length door handles
- Refractory stone baking floor
Additional information
| Dimensions | 430(H) x 1420(W) x 1380(D)mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | 160(H) x 1080(W) x 1050(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 0°C to 400°C |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 200kg |
| Brand | Zanolli |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Pizza Ovens |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 1380 |
| Number Of Fridge Doors | 1 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 430 |
| Mobility | Feet |
| Product Type | Pizza Ovens |
| Width (mm) | 1420 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 400 °C |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
