Availability: 2-3 days
6kW. (2x 13A). Pizza capacity: up to 2x 16″
Original price was: £1,554.99.£1,293.30Current price is: £1,293.30. ex VAT
Description
The PZ430 D using high speed quartz/infrared elements can cook a fresh pizza upto 16″ (Ø) in 3 minutes. From frozen cooking time is approx 5 minutes. With a stone base for an even spread of heat under the pizza you will achive perfect results time after time. Thanks to the independent control of the top and bottom elements the PZ430 D also works as a grill for toasted sandwiches etc and a warming oven. The PZ430D can be stacked up to two high using the PZ stacking bracket. Features 15 minute timer with constant overide position, 350°C thermostat and independent element control.
- Powerful quartz/infrared elements reduce cooking times
- Dual regulation system for precise cooking control
- Cooks two 32cm diameter pizzas in 3 minutes
- Caters for pizzas with thin and thick bases, as well as pizzas with extra thick dough
- Stone base for an even spread of heat under the pizza
- Independent control of the top and bottom elements for cooking flexibility
- Independent control of the top and bottom elements for cooking flexibility
- User-friendly dial temperature controls
Additional information
| Dimensions | 500(H) x 670(W) x 580(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 2 x(430 x 430) |
| Material | Stainless Steel & Glass |
| Supplier Reference | PZ430 D |
| Temperature Range | 0°C to 350°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 55kg |
| Brand | Roller Grill |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Pizza Ovens |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 580 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts Only |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 500 |
| Product Type | Pizza Ovens |
| Wattage | 6kW |
| Width (mm) | 670 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 350 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents


