Fan assisted. Gastronorm compatible: 2/1GN
£5,579.99 ex VAT
Availability: 21 days
Description
Engineered for chefs who need one cabinet to do it all, the Williams upright MultiTemp fridge freezer VJ2 switches between dedicated modes for the ultimate in storage flexibility. The capacitive touch CoolSmart controller and enhanced airflow deliver precise, even chilling with no warm spots, whilst fan assisted cooling and 2/1GN compatibility streamline busy service. Built to perform in high ambient 43°C areas, the Jade MultiTemp keeps large volumes safe and ready, day and night.
Featuring advanced Wi-Fi connectivity, the Williams VJ2 allows remote monitoring, temperature adjustment and HACCP logging – reducing paperwork and saving time. Further time is saved through clever design, speeding up cleaning with removable racking and a full length integral handle for quick access.
A self closing door with replaceable magnetic balloon gasket provides a 100% seal, and effective insulation ensures improved energy efficiency for reliable food storage. Choose the Williams VJ2 fridge freezer for flexible storage that supports consistency and protects margins.
- Operating temperature can be set for specific food types, including cheese, meat and ice cream, offering flexible storage
- Food safe stainless steel exterior and aluminium interior, with radiused, easy clean, interior based corners
- Wi-Fi enabled for remote monitoring, temperature control and HACCP logging
- Enhanced airflow design ensures uniform cooling with no warm spots
- Easy to clean, full length integral handle for quick access
- Capacitive touch CoolSmart controller with clear white digital display ensures precise temperature control
- Designed for effective operation in high ambient 43°C areas
- Self-closing door fitted with replaceable magnetic balloon gasket for 100% seal
- Variable-speed compressor technology for increased energy efficiency, precise temperature control, improved reliability and quieter operation
- Removable racking for flexibility and ease of cleaning
- Built with 80mm polyurethane insulation for excellent thermal efficiency
Additional information
| Capacity | 1295 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1960(H) x 1400(W) x 824(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R290 |
| Temperature Range | -22°C to 8°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 180kg |
| Brand | Williams |
| Main Category | Fridges |
| Sub Category | Upright Fridges |
| Section | Williams Upright Fridges |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 824 |
| Door Location | Front |
| Energy Rating | C |
| Feat Type | Castors |
| Number Of Fridge Doors | Double |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 2/1 GN full |
| Height (mm) | 1960 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Seats | 6 |
| Capacity (ml) | 1295 |
| Product Type | Upright Fridge Freezers |
| Width (mm) | 1400 |
| Operating Temperature Range | -22 °C to 8 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 21 day |