1.2kW Wet Heat. Capacity: 1x GN 1/1
Original price was: £211.99.£92.14Current price is: £92.14. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
The Buffalo bain marie is a durable and reliable addition to the busy commercial kitchen or self-service buffet. With a reliable 1.2kW element and a generous 20 litre capacity, this countertop wet heat bain marie is perfect for keeping gravy, baked beans and other pre-cooked foods at the perfect serving temperature and ready to go.
The bain marie features simple adjustable temperature control, giving you the precision to keep foods at the temperature you need for extended periods, whilst the strong stainless steel construction makes the Buffalo bain marie exceptionally easy to clean.
Please note: pans and divider bars sold separately.
- Easy-clean stainless steel construction
- Can also fit 1/2 or 1/3 GN pans with divider bars (sold separately)
- User-friendly dial temperature control
- Overheat protection with simple reset function
- Improved design for extended operational lifespan
- Delivered in environmentally friendly packaging with fewer plastics
- Gentle wet heat (only) operation
- Pans sold separately – fits 1/1GN containers up to 150mm deep
- Ideal for hot holding most liquid foods such as soups, gravy and mushy peas
Additional information
| Capacity | 21Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 327(H) x 645(W) x 432(D)mm |
| Heat Type | Wet Heat |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 30°C to 90°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 8kg |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Catering Bains Marie |
| Section | Bains Marie |
| Barcode (EAN) | 5050984677830 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 432 |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 327 |
| Product Tags | L371 |
| Capacity (ml) | 21 |
| Taps | No |
| Product Type | Bains Marie |
| Wattage | 1200W |
| Width (mm) | 645 |
| Operating Temperature Range | 30 °C to 90 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |


