Pizza capacity: up to 8x 10″
Original price was: £2,179.99.£1,851.79Current price is: £1,851.79. ex VAT
Availability: 3-5 days
Description
This quality Ital Vulcano pizza oven has a durable stainless steel construction with shock-proof heating elements for consistent performance throughout its life. With a capacity of up to two 12″ pizza per deck, this oven is ideal for restaurants and pizzerias. Each deck is located in its own own chamber and can be controlled independently allowing you to bake two different type of pizzas silmutaneously.
- 8 x 250mm (10″) Pizza Capacity
- Shock-proof heating elements
- Ceramic fibre lining
- Air-hole
- 2 thermostats for each chamber which select the lower and upper zone
- 2 Decks
- Requires Hardwiring to Mains
- Stainless steel construction
- Adjustable thermostats
- Refractory brick deck
Additional information
| Capacity | Up to 4 x 300mm (12") diameter pizza capacity or up to 8 x 250mm (10") diameter pizza capacity |
|---|---|
| Dimensions | 491(H) x 624(W) x 657(D)mm |
| Item Area | 2 x (500mm x 520mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 6.4kW |
| Power Type | 28A. 6400W |
| Temperature Range | 50°C to 350°C |
| Voltage | 230/50/1V |
| Brand | Sirman |
| Section Name | Cooking Equipment |
| Product Group Category | Pizza Ovens |
| Barcode | 8033196334446 |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Power | Plug |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 350 °C |
| Electrical | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents

