2x 2.5kW. 2x 13A. Pizza capacity: up to 4x 15″
Original price was: £2,383.99.£1,671.54Current price is: £1,671.54. ex VAT
Availability: 7-10 days
We are £25.45 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
Description
Attractive front of house double pizza oven with warmer.
- Utilises stone cooking base for perfectly crispy pizza
- Independently heated display area
- Stylish retro design
- Double glazed door and display for energy efficiency and visibility
- Independently controlled base and oven
- Only requires connection to two 13A sockets
Additional information
| Dimensions | 1045(H) x 570(W) x 610(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 50°C to 350°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 100kg |
| Brand | King Edward |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Pizza Ovens |
| Barcode (EAN) | 718603081059 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 610 |
| Number Of Fridge Doors | 3 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1045 |
| Product Type | Pizza Ovens |
| Wattage | 2x 2725W |
| Width (mm) | 570 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 350 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |
